Elon Musk zo spoločnosti Tesla.

Elon Musk zo spoločnosti Tesla.

Elon Musk v piatok uviedol, že je teraz „nemožné“ vziať spoločnosť Tesla do súkromného vlastníctva, aj keď by to u výrobcu elektromobilov mohlo viesť k ďalším inováciám.

Cena akcií spoločnosti Tesla je takmer osemkrát vyššia ako na začiatku roka a do indexu S&P 500 vstúpila 21. decembra ako piaty najväčší člen.

Musk v reakcii na komentáre YouTubera – Dave Leeho na sociálnej sieti Twitter v piatok uviedol, že „technika, dizajn a všeobecné činnosti spoločnosti“ sú „základným obmedzením“ trávenia viac času inováciami.

V tweete ďalej uviedol: „Povinnosti okolo verejnej obchodnej spoločnosti Tesla sú oveľa väčším faktorom, ale presun do súkromného vlastníctva je aktuálne nemožný (povzdych).“

Súvisiace: Elon Musk: “Tim Cook odmietol jeho ponuku diskutovať o kúpe firmy Tesla”

Pojem „vstupu do súkromného sektoru“ sa týka premeny verejne obchodovanej spoločnosti na súkromný subjekt, napríklad prostredníctvom odkupu formou súkromného kapitálu.

Trhová kapitalizácia spoločnosti Tesla o hodnote viac ako 600 miliárd dolárov by z nej urobila najväčšiu akvizíciu všetkých čias.

V auguste 2018 Elon Musk uviedol, že chce vykonať presun spoločnosti Teslu do súkromného vlastníctva a práve tieto vyjadrenia ho dostali do problémov s Komisiou pre cenné papiere (SEC).

Musk vtedy v statuse na sociálnej sieti Twitter poznamenal: “Uvažujem nad tým, že by som Teslu vzal do súkromia za 420 dolárov (za akciu). Financovanie je zabezpečené.” SEC tvrdila, že Musk nemá zabezpečenú solídnu dohodu, a preto urobil vyhlásenie s vedomím alebo s odôvodnením, že je „nepravdivé a zavádzajúce“.

Bol nútený odstúpiť z funkcie predsedu spoločnosti Tesla.

IPO Starlink je „pravdepodobné“

V neskoršom tweete Musk uviedol, že jeho projekt satelitného internetu, v rámci jeho leteckej spoločnosti SpaceX s označením Starlink sa „s najväčšou pravdepodobnosťou“ oddelí zo spoločnosti SpaceX a zverejní sa „, akonáhle bude rozumne predvídateľný rast jej výnosov“.

Služby spoločnosti Starlink sú momentálne vo verejnej beta verzii a vopred stojí 600 dolárov. Zhruba 900 satelitov prenáša internet do častí USA a Kanady a niektorí používatelia hlásia rýchlosť viac ako 200 megabitov za sekundu.

Súvisiace: Elon Musk prekonal Bernarda Arnaulta a je druhým najbohatším jednotlivcom sveta

Musk plánuje v roku 2021 preniesť Starlink na ďalšie miesta na svete, vrátane Európy. Začiatkom decembra spoločnosť SpaceX získal federálne dotácie v objeme 885 miliónov dolárov na rozšírenie služieb Starlink na ďalšie miesta v USA.

SpaceX celkovo plánuje na obežnú dráhu vyniesť až 42 000 satelitov Starlink. Cieľom je poskytnúť vysokorýchlostný internet takmer kdekoľvek na Zemi a dosiahnuť ročný príjem v rozsahu 30 až 50 miliárd dolárov.

Nejedná sa dokonca o prvú zmienka o tom, že sa Starlink plánuje stať verejne obchodovanu spoločnosťou. Prevádzková riaditeľka spoločnosti SpaceX Gwynne Shotwell pre agentúru Bloomberg uviedla: „Momentálne sme súkromná spoločnosť, ale Starlink predstavuje vhodný druh podnikania, ktorý môžme odčleniť a predať verejnosti,“ … „Pravdepodobne túto časť našich podnikateľských aktivít je vhodné osamostatniť a vykonať predaj verejnosti.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár