Elon Muska a Twitter.

Elon Muska a Twitter.

Elon Musk uviedol, že podniky a vlády možno budú musieť čoskoro zaplatiť „mierne náklady“ za používanie sociálnej siete Twitter, len niekoľko týždňov po oznámení, že plánuje kúpiť platformu sociálnych médií za 44 miliárd dolárov.

Technologický miliardár, ktorý je aj generálnym riaditeľom spoločností Tesla a SpaceX, dnes dodal, že platforma bude aj naďalej bezplatná pre „príležitostných používateľov“.

Súvisiace: Twitter akceptuje odkúpenie od Elona Muska

Nie je jasné, koľko by chcel Musk účtovať firmám a vládam, alebo či by určité skupiny, ako sú neziskové organizácie a novinári, boli oslobodené od akýchkoľvek uložených poplatkov.

Spoločnosť Twitter odmietla komentovať otázky agentúry CNBC.

V priebehu rokov sociálna sieť Twitter nedokázal zarobiť ani zďaleka toľko peňazí ako iné platformy sociálnych médií, ako sú Facebook, Instagram a YouTube.

Musk, ktorý má na Twitteri 90,7 milióna sledovateľov, už predtým povedal, že chce „vylepšiť Twitter ako kedykoľvek predtým, vylepšením produktu o nové funkcie“.

Twitter už experimentuje s platenou predplatenou službou s názvom Twitter Blue v USA, Kanade, Austrálii a na Novom Zélande, ktorá ponúka ďalšie funkcie.

Prémiová ponuka, ktorá v USA stojí 2,99 dolárov mesačne, poskytuje používateľom prístup k funkciám, ako je zrušenie tweetov a ukladanie tweetov do záložiek. Musk minulý mesiac povedal, že chce znížiť cenu služby Twitter Blue a vykonať zmeny v službe vrátane zavedenia zákazu reklám.

V rámci iných vyjadrení Musk taktiež povedal, že všetky priame správy spoločnosti Twitter by mali byť šifrované, aby nikto nemohol špehovať alebo hackovať správy používateľov.

Na každoročnej zbierke s označením Met Gala v pondelok Musk povedal, že Twitter sa tiež potrebuje zbaviť robotov, trollov a podvodov, ktoré na platforme existujú.

Uviedol: “Nechceme, aby boli ľudia klamaní, v rámci finančných a ďalších podvodov.“

Plány IPO?

Spoločnosť Twitter je momentálne kótovaná na burze Nasdaq v New Yorku, ale Musk dúfa, že si ju vezme do súkromného vlastníctva.

Musk však investorom povedal, že sa môže rozhodnúť vrátiť Twitter na verejný akciový trh už o tri roky, teda podľa pondelkovej správy The Wall Street Journal, ktorá cituje ľudí oboznámených s touto záležitosťou.

Za predpokladu, že sa uzavrie dohoda ohľadom akvizície a Musk prevezme vlastníctvo firmy Twitter, spoločnosť bude ovládaná najbohatším človekom na svete a niekým, kto bol silným kritikom platformy, zatiaľ čo ju používal právne spornými spôsobmi, väčšinou prostredníctvom citlivých príspevkov ohľadom automobilky Tesla.

Hoci Musk naznačil, že jeho primárny záujem o Twitter súvisí s tým, čo považuje za cenzúru slobody prejavu spoločnosti, kritici Muska sa obávajú, že kontrola miliardára nad platformou bude mať za následok umlčanie ich hlasov a ostatných, s ktorými by mohol nesúhlasiť, pretože je známy tým, že často blokuje kritikov zo svojho osobného účtu.

Na konferencii TED2022 vo Vancouveri v priebehu minulého mesiaca sa Musk podelil o to, ako by chcel, aby sa platforma zmenila pod jeho vlastníctvom.

Súvisiace: Koľko peňazí by ste mali, keby ste pred 5 rokmi investovali $1 000 do firmy Twitter?

„Myslím si, že je veľmi dôležité, aby existoval priestor pre slobodu prejavu,“ ako poznamenal v tom čase a uznal, že bude potrebná určitá miera obsahu, aby sa vysporiadali s explicitnými výzvami k násiliu a zabezpečili, že služba bude v súlade so zákonmi v krajine v ktorej pôsobí.

Taktiež poznamenal, že by vo všeobecnosti uprednostňoval „časový limit“ pred trvalými zákazmi, čo by mohlo naznačovať cestu pre bývalého prezidenta Donalda Trumpa, aby sa znovu pripojil k platforme pod Muskovou kontrolou. Twitter zakázal Trumpovi prístup na platformu po jeho tweetoch okolo povstania zo 6. januára v Kapitole USA, s odvolaním sa na „riziko ďalšieho podnecovania násilia“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár