Elon_Musk_ukazal_prve_snimky_satelitov_SpaceX_ktore_by_mohli_zmenit_internet

  • SpaceX vo štvrtok doručila dva experimentálne satelity.
  • Satelity sú navrhnuté tak, aby testovali Starlink – koncept ktorý by mal celý svet posiať vysokorýchlostným širokopásmovým internetom pomocou flotily 12 000 satelitov.
  • Elon Musk, zakladateľ SpaceXu, zverejnil video nových satelitov nasadených na obežnú dráhu.
  • Musk označil satelity ako “Tintin A” a “Tintin B.”

Prvá časť radikálneho plánu okolo pokrytia zeme do vysokorýchlostného internetu už dorazila do vesmíru.

Raketová spoločnosť SpaceX, ktorú založil Elon Musk, vyniesla dva experimentálne satelity vo svojej rakete, kedy zároveň na obežnú dráhu nasadila aj španielske radarové satelity.

Oficiálne známy ako Microsat-2a a Microsat-2b budú testovať technológie, ktoré umožnia vytvorenie všadeprítomnej širokopásmovej siete s rýchlosťami spojenia, o približne 180-násobkom celosvetového priemeru.

Musk vo štvrtok uviedol (pred vypustebím rakety): “Dnešné vypustenie rakety Falconu prinesie 2 testovacie satelity spoločnosti SpaceX pre celosvetové širokopásmové pripojenie,” … “Ak budú úspešné, realizácia projektu Starlink sa rozbehne naplno.”

Súvisiace: SpaceX vypustí satelity pre svoj projekt vysokorýchlostného internetu

Rozsah plánov pre vesmírnu sieť, známu ako Starlink je ohromným. V najbližších rokoch SpaceX môže vypustiť 4 425 satelitov projektu Starlink na obežnú dráhu, približne 1100 až 1300 kilometrov nad zemou a ďalších 7 500 podobných antén na nižšie úrovne.

To je takmer 12 000 satelitov – viac ako dvojnásobný počet všetkých satelitov vypustených v histórii.

Ak projekt bude úspešný, ľudia po celom svete získajú internet, ktorý je zhruba 40-násobne rýchlejší ako súčasní poskytovatelia satelitného internetu, a to aj vo veľmi vzdialených a vidieckych oblastiach.

SpaceX a Musk zverejnili prvé verejné zábery a video satelitov krátko po ich štarte, ktorý bol realizovaný vo štvrtok.

Prvé fotografie satelitov Starlink

Kamera na druhom stupni rakety Falcon 9 ukazuje Zem, novo-nasadený satelit Paz a dva experimentálne satelity firmy SpaceX, nazvané Microsat-2a a Microsat-2b.

Kamera na druhom stupni rakety Falcon 9 ukazuje Zem, novo-nasadený satelit Paz a dva experimentálne satelity firmy SpaceX, nazvané Microsat-2a a Microsat-2b.

Španielsky satelit, nazvaný Paz, sa nasadil približne 11 minút po vypustení rakety Falcon 9, po ktorom nasledovali Microsat-2a a Microsat-2b.

Živý prenos z misie Paz na sieti YouTube ponúkol vôbec prvé (aj keď trochu nejasný) záblesky dvoch satelitov projektu Starlink (pozri vyššie).

Súvisiace: Elon Musk: “Nová raketa SpaceX Falcon Heavy niči konkurenciu”

Hovorca spoločnosti počas živého vysielania služby SpaceX uviedol, že spoločnosť nemohla preukázať nasadenie satelitov Starlink z dôvodu slabého pokrytia signálom. Neskôr však raketa o nasadených satelitoch zverejnila video s vysokým rozlíšením.

Musk na sociálnej sieti Twitter zverejnil z videom aj status: “Prvé dve demo družice Starlink, nazývané Tintin A & B boli nasadené a s pozemskými stanicami komunikovali.”

Zdroj:

Facebook komentár