CEO spoločnosti Amazon - Jeff Bezos.

CEO spoločnosti Amazon – Jeff Bezos.

Generálny riaditeľ (CEO) spoločnosti Amazon – Jeff Bezos práve predal akcie spoločnosti v hodnote 1,8 miliardy dolárov, čo mohlo byť jeho najväčším predajom akcií v histórii internetovej spoločnosti.

Ako ukazuje podanie spoločnosti u Komisie pre Cenné papiere (SEC), za posledné tri dni mesiaca júl spoločnosť Bezosovi vyplatila viac ako 960 000 akcií, kde za jednu zaplatila približne 1 900 dolárov. To predstavuje 1,6% z celkového Bezosovho podielu v spoločnosti a podľa časopisu Forbes to môže byť najväčší predaj akcií spoločnosti Amazonu, ktorý Bezos kedy zrealizoval, odkedy založil spoločnosť pred viac ako 20 rokmi.

Agentúra Bloomberg uviedla, že Bezos tiež previedol 19,7 milióna akcií na bývalú manželku MacKenzie Bezosovú, čím sa stala druhou najväčšou akcionárkou spoločnosti. Jej 4% podiel v spoločnosti má hodnotu 37 miliárd dolárov.

Nie je jasné, prečo sa Bezos v tejto chvíli rozhodol odpredať svoje akcie. Vyzerá, že predaj bol súčasťou takzvaného obchodného plánu 10b5-1, v ktorom sa akcie automaticky predávajú v určených termínoch, aby sa predišlo akémukoľvek vnímaniu že sa jedna o obchody na základe dôverných informácií.

Súvisiace: Bezos za rok zarobil $81 840. Stále je najbohatším na svete

Napriek tomu ak členovia exekutívy prevádzajú veľké objemy svojich veľkých podieloch akcií na hotovosť, často je to považované za negatívny znak, pretože naznačuje, že daná osoba nemusí byť taká nadšená, pokiaľ ide o jej potenciál ako v minulosti.

Keďže sa jedná o majiteľa niekoľkých ďalších spoločností, vrátane spoločnosti zaoberajúcej sa prieskumom vesmíru a novín Washington Post, má Bezos veľké impérium. Existuje veľa osobných dôvodov, prečo Bezos mohol predať svoje akcie, ktoré nemajú nič spoločné s firmou Amazon.

Tu sú naše najlepšie odhady o tom, kam by peniaze z jeho predaja akcií mohli smerovať, ako aj niektoré z veľkých problémov zahalujúcich budúcnosť spoločnosti Amazonovu, ktoré sa časovo zhodujú.

Amazon neodpovedal okamžite na žiadosť ohľadom ďalších podrobností okolo predaja.

Nedávno ohlásené vyšetrovanie Ministerstva spravodlivosti USA voči veľkým technologickým spoločnostiam zasiahlo hodnotu spoločností Amazon, Google, Facebook a Apple.

Jeff_Bezos_prave_predal_akcie_Amazonu_za_$18_miliardy_1

Americké Ministerstvo Spravodlivosti (DOJ) 23. júla uviedlo, že začalo rozsiahle vyšetrovanie vedúcich online platforiem vo vyhľadávaní, sociálnych médií a elektronického obchodu s cieľom zistiť, či také firmy nezabraňujú hospodárskej súťaži. Aj keď konkrétne nemenovali spoločnosti, ktoré prešetruje, DOJ ohlásil svoje oznámenie po tom, čo zo správy novín The Wall Street Journal vyplynulo, že DOJ a Federal Trade Commission majú rozdelenú jurisdikciu v súvislosti so prešetrením spoločností Amazon, Facebook, Google a Apple.

Akcie firmy Amazon, Apple, materskej skupiny Google – Alphabet a Facebook sa po riadnom obchodovaní 23. júla na burze obchodovali v strate, čím tieto štyri spoločnosti prišli o 33 miliárd dolárov. Firma Amazon klesla o 1% po správach z 23. júla, čím jej trhová kapitalizácia prepadla o 9,8 miliárd dolárov.

Amazon, spolu s Google, Facebook a Apple, boli v centre diskusií o tom, či technologické firmy nemajú príliš rozsiahly vplyv a preto potlačujú konkurenciu.

Jeff_Bezos_prave_predal_akcie_Amazonu_za_$18_miliardy_2

Vedúci predstavitelia týchto spoločností svedčili pred júlovým podvýborom Kongresu pre boj proti korupcii, aby odpovedali na otázky týkajúce sa ich obchodných praktík a či sťažujú menším spoločnostiam konkurenciu.

Demokratická senátorka a prezidentská kandidátka pre rok 2020, Elizabeth Warrenová začiatkom tohto roka vyzvala na reguláciu veľkých technologických firiem, ako je Amazon. Podľa jej plánu by boli veľké firmy s ročným celosvetovým príjmom 25 miliárd dolárov alebo viac klasifikované ako „platformy verejných služieb“ a niektoré minulé akvizície by sa mohli dokonca zvrátiť.

Kontrola prinútila technologické firmy, aby bránili svoje obchodné praktiky hlasnejšie ako kedykoľvek predtým. Vo svojom výročnom liste akcionárom sa v apríli Bezos priamo nezaoberal diskusiou o technologickej regulácii. Zdôraznil však úspech malých a stredných spoločností na svojej platforme a poukázal na to, že Amazon pomáha „malým hráčom“ v celosvetovom maloobchodnom priestore.

Je možné, že Bezos by mohol niektoré z týchto peňazí použiť na financovanie svojej spoločnosti pre výskum vesmíru – Blue Origin.

Jeff_Bezos_prave_predal_akcie_Amazonu_za_$18_miliardy_3

Bezos v apríli poznamenal, že každým rokom z firmy Amazon vyberie 1 miliardu dolárov, za účelom financovania jeho startupu Blue Origin.

V tom čase Bezos poznamenal: „Jediný spôsob, ako môžem vidieť, ako investovať toľko finančných prostriedkov, je prevádzať svoje zisky spoločnosti Amazon do sektora vesmírnych letov,“ … „Blue Origin je naozaj vo veľkej miere nákladnou a kde také objemy finančných prostriedkov môžem presúvať.“

Súvisiace: Spoločnosť Amazon po prvýkrát čelí rozsiahlemu počtu návrhov akcionárov

Prevádzkuje tiež charitatívnu organizáciu s názvom Bezos Day One Fund.

Jeff_Bezos_prave_predal_akcie_Amazonu_za_$18_miliardy_4

Bezos nemusí byť tak známym filantropom ako iní technologickí giganti, medzi ktorých patrí aj Bill Gates. Prevádzkuje však charitatívnu organizáciu s názvom Bezos Day One Fund, ktorá financuje neziskové organizácie, ktoré pomáhajú rodinám bez domova a budujú predškolské zariadenia v komunitách s nízkymi príjmami. Fond založil s 2 miliardami dolárov, takže je možné, že časť hotovosti z predaja dostane práve tento projekt.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Yahoo

Facebook komentár