Elon Musk, CEO spoločnosti Tesla.

Elon Musk, CEO spoločnosti Tesla.

Generálny riaditeľ (CEO) spoločnosti Tesla Elon Musk, počas víkend na sociálnej sieti Twitteri uviedol, že spoločnosť sa chystá podať žalobu proti regiónu Alameda County a svoje sídlo a budúce operácie z Kalifornie presunie.

V piatok dočasná úradníčka verejného zdravotníctva v okrese Alameda – Dr. Erica Pan uviedla, že zdravotné príkazy na zamedzenie prepuknutia choroby Covid-19 v regióne stále existujú a že spoločnosť Tesla nemá k dispozícií „zelené svetlo“ na obnovenie výroby vozidiel vo svojom hlavnom závode na výrobu automobilov v USA, nachádzajúcom sa v kalifornskom Fremonte. Tiež poznamenala: „Spolupracujeme s nimi, skúmame niektoré z ich bezpečnostných plánov a máme k dispozícií nejaké odporúčania.“

Spoločnosť Tesla v piatok popoludní chcela opätovne začať s výrobou. Závod je miestom, kde spoločnosť vyrába vozidlá pre Európu a Severnú Ameriku. Sídlo spoločnosti je v meste Palo Alto, ktoré nie je súčasťou okresu Alameda.

Na rozdiel od iných výrobcov automobilov zamestnanci spoločnosti Tesla nie sú súčasťou odborového zväzu, takže pre spoločnosť by bolo jednoduchšie podstatne zmeniť jej aktivity.

Musk s ohľadom na vyjadrenia Pana osobne na Twitteri napísal:

“Tesla okamžite podá žalobu proti Alameda County.” Nezvolená a nevedomá „dočasná zdravotná úradníčka“ v Alameda koná v rozpore s guvernérom, prezidentom, našimi ústavnými slobodami a jednoducho zdravým rozumom!“

Tvrdil tiež, že: „Spoločnosť Tesla vie oveľa viac o tom, čo je potrebné urobiť, ako už sa jej podarilo zabezpečiť bezpečnosť v továrni spoločnosti Tesla v Číne, než (nezvolený) dočasná úradníčka v okrese Alameda.“

Okres Alameda odpovedal vyhlásením, že jeho agentúra zdravotníckych služieb a oddelenie verejného zdravia úzko spolupracujú s firmou Tesla vo Fremonte na bezpečnostnom pláne. Tvrdia, že sa usilujú o opätovné otvorenie spoločnosti Tesla a zároveň sa snažia chrániť zdravie tisícov zamestnancov, ktorí cestujú do a z práce v továrni.

Súvisiace: Dáta máme … je treba zastaviť paniku a ukončiť kompletnú izoláciu

Okres bez toho, aby poskytol konkrétne podrobnosti o časovom harmonograme, poznamenal: “Tešíme sa, že sa čoskoro dostaneme k dohode o vhodnom bezpečnostnom pláne,” … „Ceníme si, že naši obyvatelia a podniky priniesli obrovské obete a že sme spolu dokázali zachrániť životy a chrániť zdravie komunity v našom regióne. Musíme pokračovať v spoločnej práci, aby sme týmito obeťami neplýtvali a aby sme si svoje úspechy udržali.“

Kým Musk charakterizoval Pana ako „ignorantku“, lekárka má bohaté skúsenosti s verejným zdravím, ale aj s infekčnými chorobami.

Pan je okrem iného absolventkou lekárskej fakulty Tufts, ukončila štipendium na UCSF a od roku 2011 pracuje na oddelení verejného zdravotníctva v okrese Alameda. Pôsobí tiež ako lekárka a profesorka. Podľa jej životopisu na sociálnej sieti LinkedIn už predtým pracovala šesť rokov ako riaditeľka pre bioterorizmus a infekčné choroby v San Franciscu.

Predtým generálny riaditeľ spoločnosti Tesla a SpaceX, počas oznámení výsledkov preklial a označil zdravotné nariadenia ohľadom pandémie Covid-19 za „fašistické“. Chybne tiež uviedol, že deti sú voči ochoreniu Covid-19 „v podstate imúnne“, medzi inými kontroverznými tweetmi o novom koronavíruse a snahách vlád ohľadom vysporiadania sa s pandémiou.

Musk, ktorý má na Twitteri viac ako 33 miliónov nasledovateľov, tiež povzbudil akcionárov, aby proti okresu podali hromadnú žalobu.

Po provokatívnej sérii tweetov od Muska v sobotu starostka mesta Fremont – Lily Mei vo vyhlásení uviedla: „Keďže miestna snaha o obmedzenie pohybu pokračuje bez toho, aby sa obnovili opatrenia týkajúce sa hlavnej výrobnej činnosti, ako u firiem ako Tesla, mám čoraz väčšie obavy o potenciálne dôsledky pre naše regionálne hospodárstvo.“ Osobitne tiež vyjadrila podporu spoločnosti Tesla a vyzvala úrady okresu, aby „prišli s prijateľnými usmerneniami“, ktorými by pomohli spoločnosti Tesla a ďalším znovu otvoriť svoje podnikanie.

Súvisiace: Vedci predpokladajú, že koronavírus tu budeme mať pravdepodobne ešte dva roky

Jeden zamestnanec spoločnosti Tesla vo Fremonte poznamenal, že v sobotu nevedia, čo si majú myslieť o Muskových tweetoch. Táto osoba, ktorá požiadala o to, aby zostala v anonymite, pretože nemala súhlas na komunikáciu s médiami, uviedla, že mnohí zamestnanci spoločnosti Tesla by uprednostnili, aby generálny riaditeľ komunikoval s vládnymi predstaviteľmi a aby sa ubezpečil, že továreň je v bezpečí a čo najrýchlejšie sa opäť otvorí.

Tesla neodpovedala na žiadosti o ďalšie informácie ohľadom svojich plánoch na presídlenie sídla mimo štátu, ako uviedol Musk.

SEC predtým zažaloval spoločnosť Tesla a Elona Muska po tom, čo generálny riaditeľ na sociálnej sieti Twitter uviedol, že chce vidieť firmu v súkromnom vlastníctve pri cene 420 dolárov za akciu a zaistil financovanie. Agentúra uviedla, že tieto tweety porušujú zákony o cenných papieroch. V rámci prípadného urovnania medzi nimi Musk súhlasil s tým, aby jeho oznámenia o firme Tesla preskúmal interný právny zástupca. Nebolo jasné, či jeho sobotné tweety boli takým človekom v Tesle schválené.

Akcie spoločnosti Tesla v roku 2020 dosahujú veľmi slušné zisky a za posledných 12 mesiacov sa nachádzajú v zisku až 95%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár