Michael Novogratz.

Michael Novogratz.

Zotavovanie kryptomeny Bitcoin sa z minuloročnej rozsiahleho prepadu možno práve začalo.

Býk (optimista) pre Bitcoin – Michael Novogratz poznamenal, že táto kryptomena sa v priebehu nasledujúcich 18 mesiacov strojnásobí a vráti sa na svoje historické maximum, okolo takmer 20 000 dolárov.

Novogratz na konferencií SALT v Las Vegas poznamenal: “Z rozsiahleho prepadu je bitcoin opäť späť.”

Notoricky volatilná kryptomena sa aktuálne obchoduje na cene okolo 6000 dolárov, čím sa dostala z dna dosiahnutého v decembri minulého roka – 3 100 dolárov.

Novogratz, ktorý je bývalým manažérom hedžových fondov a investičný bankár banky Goldman Sachs, neverí, že sa Bitcoin k týmto minimám vráti. Takýto scenár by nastal jedine v prípade, že by došlo k ničivému hackerskému úroku voči burzovým operátorom alebo náhlej zmene v regulácii.

Novogratz, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Galaxy Digital – bankou v oblasti kryptomien, ďalej povedal: „To by predstavovalo jedinú možnosť, ktorá by vedela túto novú vlnu dôvery zasiahnuť.”

Súvisiace: Európa sa chystá na prvú bitcoinovú kreditnú kartu

Nezdá sa, že by dôvera bola otrasená masívnym narušením bezpečnosti na jednej z najväčších svetových búrz pre virtuálne meny. Ceny Bitcoinu vzrástli aj napriek tomu, že hackeri ukradli bitcoin v hodnote 40 miliónov dolárov od spoločnosti Binance, so sídlom v Taiwane.

Poznamenal: “Nejedná sa o veľký objem, ale je treba byť voči tomu chranený.”

Novogratz vyzval kryptomenové obchodovacie platformy na “samoreguláciu”, aby sa posilnila ich bezpečnosť a vštepila dôvera v bitcoin.

Uviedol: “Mierna podpora môže byť na ich dlhej ceste potrebná.”

Iní voči bitcoinu zostávajú hlboko skeptickí, čo je čiastočne spôsobené extrémnymi výkyvmi cien.

Nouriel “Dr Doom” Roubini v stredu označil bitcoin za “matku a otca všetkých bublín a krachov.” Profesor Roubini z Newyroskej Univerzity poznamenal, že prepad bitcoinu ďaleko presahuje tie, ktoré sme zažili po prasknutí technologickej bubliny a dokonca aj tulipánovej mánie v 30. rokoch.

Roubini ďalej uviedol, že Bitcoin nemá „žiadnu budúcnosť ako mena“ a podlieha „masívnej manipulácii“.

“Vplyv“ akciového trhu

Kým Novogratz zostáva optimistický s ohľadom na bitcoin, je znepokojený rozsiahlym rastom na akciovom trhu.

Novogratz ďalej uviedol: “je vidno rozsiahly prísun kapitálu, keďže menší investori, nechcú rastúce zisky zmeškať. Vidíte to všetko v nadšení okolo primárnych verejných emisií akcií (IPO).”

V dnešnom dni, startup Uber vykonal verejnú ponuku akcií (IPO) cez ktorú získal okolo 9 miliárd dolárov alebo viac. V priebehu minulého týždňa Beyond Meat počas IPO investorom zarobila 163%. Jednalo sa o najsilnejší prvý deň obchodovania pre americkú spoločnosť od marca 2000, kedy emitovala akcie skupina Palm.

Fed by mohol priniesť „roztavenie“

Jedným z katalyzátorov pre tento druh eufórie môže byť aj Federálny rezervný systém.

Americký prezident Donald Trump vyzval Fed, aby znížil úrokové sadzby o celý percentuálny bod – prekvapujúci krok, ktorý je zvyčajným v časoch krízy a nie v priebehu zdravého hospodárstva.

Novogratz poznamenal: “Fed by tak urobil politickú chybu, keď by vrámci silnej ekonomiky zvolil uvolnenú menovú politiku, čo by mohol viesť k rýchlemu roztaveni a to by mohol byť koniec.”

Miliardár Sam Zell podobne v stredu prišiel s upozornením “katastrofy”, ak Fed poslúchne Trumpa a vykoná prudké zníženie úrokových sadzieb. Zell poznamenal, že takýto krok by americkému doláru vyslal obrovskú ranu.

Súvisiace: Bitcoin bublina sa podobá na mániu tulipánov pred 400 rokmi

Stephen Moore, kontroverzný poradca kampane pre Trumpa, poznamenal, že keď Fed v minulom roku vykonal zvýšenie úrokových sadzieb, bolo to “tak hlúpe”. Moore, ktorý minulý týždeň pod tlakom stiahol svoje meno z úvahy o kandidatúru do Fedu , vyzval americkú centrálnu banku, aby čo najskôr vykonala zníženie sadzieb.

Moore tiež podporil republikánske daňové škrty, hovoriac, že pracovali „ešte lepšie, ako sme si mysleli.“

Na otázku o Moorovom komentári Novogratz spochybnil múdrosť rozhodnutia administratívy pre realizáciu „zníženia daní počas silného stavu ekonomiky“ a prehĺbeniu rozpočtového deficitu USA.

Novogratz dodal: “Som rád, že Stephen Moore nie je vo Fede.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár