SEC_zrusila_dalsiu_ICO_podvod_za_600_milionov_2018_arisebank

  • Americká komisia pre cenné papiere a burzu včera uviedla, že v utorok zastavila údajnú počiatočnú ponuku digitálnych mincí (ICO), ktorá mala byť podvodom od spoločnosti AriseBank.
  • Spoločnosť AriseBank, ktorá nestojí za žiadnymi registrovanými bankami alebo regulátormi cenných papierov sa snažila sa pôsobiť, že vytvorila dohody s bankami, ktoré neexistujú.

Najvyšší regulátor cenných papierov v Spojených štátoch zakázal vykonať pôvodnú ponuku mincí spoločnosti AriseBank v Dallase (zo štátu Texas).

Spoločnosť AriseBank údajne používala celebrity, vrátane boxera Evandera Holyfielda, ako aj sociálne médiá, aby nakoniec retailových investorov podviedli o 600 miliónov dolárov, cez viruálnu menu známu ako AriseCoin o objeme 1 miliardy dolárov.

SEC v tlačovom vyhlásením uviedla: “Argumentujeme, že spoločnosť AriseBank a jej predstavitelia sa snažili získať stovky miliónov od investorov tým, že podávali nepresné informácie, keďže uvádzali, že spoločnosť je prvou decentralizovanou bankou, ktorá ponúka svoj vlastný kryptookruh, ktorý sa má použiť pre širokú škálu zákazníckych produktov a služieb,“ … “Toto je prvýkrát, čo Komisia označila spoločnosť za podvod v súvislosti s ICO.”

Súvisiace: Facebook zakázal všetky reklamy na Bitcoin, kryptomeny a ICO

Zastavenie a zabavenie majetku prichádza menej ako týždeň po tom, čo ministerstvo zahraničných vecí Texasu, spoločnosti 26. januára poslalo list o zastavení a ukončeniu aktivít spoločnosti a pristúpili k zablokovaniu jej platobnej platformy pre kryptopomeny.

Podľa internetovej stránky banky, ktorá bola v utorok ráno v režime offline, AriseBank pracuje na “prvej decentralizovanej bankovej platforme” a obsahuje niekoľko produktov okolo prevodov s nápadnými technickými názvami ako aiExchanger, aTransfer a aEx a to všetko za podpory celebrít.

SEC_zrusila_dalsiu_ICO_podvod_za_600_milionov_2018_arisebank_1

Spoločnosť AriseBank sa nevedela dostať k pripomienkovaniu, ale uverejnila blogový príspevok na stránkach Medium, v čase kedy sa začiatkom januára začali objavovať diskusie o tom, že sa môže jednať o podvod.

V krátkom článku sa písalo: “AriseBank nie je podvodom,” … “Je obeťou urážky a ohovárania.” Príspevok pokračuje v zdieľaní kontaktných údajov spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa Jareda Ricea na aplikácii Telegram, ohľadom kontaktovania do správ. Rice však neodpovedal na naše žiadosti o komentár.

Podľa jeho profilu na sociálnej sieti LinkedIn, Rice je súčasne aj generálnym riaditeľom marketingovej firmy v Dallase – Dotoji. Avšak mnoho odkazov na domovskej stránke spoločnosti vrátane odkazov, na údajné kontaktné informácie sa ukázali byť offline. Dotoji má registrovanú obchodnú adresa v rezidenčnej časti Dallas.

SEC_zrusila_dalsiu_ICO_podvod_za_600_milionov_2018_arisebank_2

18. januára spoločnosť AriseBank vydala tlačovú správu, v ktorej uviedla, že bola získaná bankovým holdingom, ktorý je pod Federálnou Komisiou pre ochranu vkladov (FDIC). Avšak ani Arise Bank ani KFMC Bank Holding Company nie sú registrované u regulačných orgánov, vrátane štátneho tajomníka Texasu ani FDIC.

TPGB, ďalšia banka Arise tvrdí, že získala 25% podiel, ale zdá sa, že nemá žiadne podobné práva.

Mark Rasmussen, ktorý je partnerom v celosvetovej advokátskej kancelárii Jones Day, bol americkým okresným súdom v Dallase vymenovaný ako nezávislý príjemca tretej strany, ktorá rozhoduje o majetku spoločnosti AriseBank (informovala agentúra Business Insider v e-mailovom vyhlásení).

Súvisiace: Buffett ku kryptomenám: “Môžem povedať takmer s istotou, že nastane zlý koniec”

AriseBank je tak ďaleko od prvej počiatočnej ponuky mincí (ICO), keďže je obvinená z podvodu. Poradenská firma Ernst & Young odhaduje, že prostredníctvom ICO bolo doteraz hackermi ukradnutých viac ako 400 miliónov dolárov z 3,7 miliárd dolárov, pričom phishing (krádež hesiel) mesačne zodpovedá za sumu až 1,5 milióna dolárov.

V decembri predseda Komisie pre cenné papiere (SEC) Jay Clayton tvrdil, že ICO po tom, ako agentúra vyplatila ponuku, tvrdo kritizovala ICO. Clayton v blogovom príspevku uviedol, že aj napriek tvrdeniam, že nepodliehajú regulácii, mnohé digitálne mince boli a sú v skutočnosti cenné papiere a teda by mali podliehať autorite agentúry.

Poznamenal: “Verím, že počiatočné ponuky mincí – či už ide o ponuku cenných papierov, alebo nie – môžu byť efektívnymi prostriedkami pre podnikateľov a ďalších, aby získali finančné prostriedky vrátane inovatívnych projektov.”

“Každá takáto činnosť, ktorá zahŕňa ponuku cenných papierov, musí byť sprevádzaná dôležitými zverejneniami, postupmi a inými zabezpečeniami okolo ochrany investorov, ktoré vyžadujú naše zákony o cenných papieroch.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Yahoo

Facebook komentár