Väčšina ľudí pozná švédsky dizajn vďaka IKEA. No krajina má nového horúceho dizajnéra: Big Data.

Od januára do októbra roku 2014, švédsky internetový portál o bývaní menom Hemnet, zozbieral údaje z viac ako 200 miliónov kliknutí, zhromaždených od 20 % švédskeho obyvateľstva.

Zámerom bolo vytvoriť dokonalý obraz demokracie: domov postavený ľuďmi, pre ľudí.

Hovoria mu Dom Hemnet, alebo familiárnejšie aj „House of Cliks“. Predstavuje najpopulárnejšie špecifikácie od všetkých klikajúcich prostredníctvom stránky. Preklenutých bolo viac ako 86 000 záznamov.

Súvisiace: Pár sa vzdal svojho majetku, aby si postavili tento neuveriteľne malý domček

Staffan Tell, hovorca Hemnet, hovorí, že projekt bol inšpirovaný jednoduchým a priamočiarym cieľom.

Ako hovorí, „bol to naozaj zvedavosťou poháňaný experiment“.

Pri pohľade na spoločnosti, ktoré využívajú veľké objemy dát ako základ pre ich rozhodovanie – Tell poukazuje na Netflix model pre odporúčanie užívateľov – Hemnet chcel pochopiť, čo 9 miliónová krajina alebo teda jej občania, požadujú od domu.

Ukázalo sa, že je to jednoduchosť s nádychom domova.

„House of Clicks“ je červená panelová kocka z dreva. Ale nie je to hocijaká červená. Je to Falu červená, tmavo červená typická pre švédske stodoly a chalupy, ktorá evokuje pocit starých časov.

Vo vnútri je to dosť odlišné. Rustikálny zmysel je nahradený bielymi stenami a otvorenými izbami.

Podľa zozbieraných údajov – šedá sedacia súprava, krb a kamenné kuchynské linky sú nevyhnutnosťou.

Švédi chcú, aby ich kuchyňa bola umiestnená v tesnej blízkosti ich obývačky, a to bez prekážok tak, aby sa vedeli ľahko baviť so svojimi hosťami.


Keď si to zhrnieme, „House of Clicks“ ponúka štyri izby na rozlohe 104 m2. Tell hovorí, že predpokladaný cenník klesne k 2,8 miliónom SEK, čo je zhruba 300 000 EUR.

Či už to je cenovo dostupné závisí veľa od toho, kde žijú potenciálni kupci, domnieva sa Tell.

“Ak ste v blízkosti Štokholmu,” hovorí, kde sú ceny najvyššie, “bude táto varianta považovaná za veľmi skromnú. Ale ak ste niekde ďalej na severe, bude to pre Vás väčší náklad.”

Súvisiace: Pojazdné „ekokapsule“ napájané slnečnými článkami znamenajú, že môžete žiť bez platenia účtov

Stavba je naplánovaná na začiatok jari roku 2016. V prípade, ak by bol dopyt dosť veľký, „House of Cliks“ môže byť len začiatok.

Dáta z internetového portálu by mohli byť vodítkom pre architektov k bohatstvu informačných možností, ako sú požadované veľkosti domov, návrhy interiérov, a dokonca aj posun v trendoch.

“Je to dobré pre ľudí, a je to dobré pre podnikanie”, hovorí Tell. “Bude to mať veľký vplyv na to aký druh služieb musíte mať, a to ako pre mesto tak aj pre regionálne plánovanie.”

Preložila: Miroslava Dugová – Realitná maklérka

Zdroj: Dezeen, Slate

Facebook komentár