Vplyv statusov na sieti Twitter Elona Muska.

Vplyv statusov na sieti Twitter Elona Muska.

Cena virtuálnej meny Bitcoin v piatok vyskočila o viac než 20% na 38 566 dolárov potom ako Elon Musk, ktorý je najbohatším človekom na svete zmenil bio na svojom osobnom účte v rámci sociálnej siete Twitter s hastagom #bitcoin, čo podnietilo špekulácie, že vykonal väčší nákup kryptomeny.

Necelých 24 hodín predtým sa zdalo, že miliardár odporučil akcie spoločnosti CD Projekt, ktorá je tvorcom počítačovej hry Cyberpunk 2077, ktoré dosiahli nárast o viac ako 12% po tom, čo prostredníctvom Twitteru uviedol, že nový model automobilu Tesla Model S Plaid cestujúcim umožní hrať túto hru.

V utorok generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX podporil šialený nárast akcií spoločnosti GameStop, keď zasa zverejnil tweet „Gamestonk!!“ s odkazom na vlákno skupiny WallStreetBets, v rámci diskusného fóra Reddit. Vymyslené slovo je kombináciou GameStop a „stonks“, čo je slangový výraz pre akcie.

Analytik spoločnosti Freetrade – Dan Lane, poznamenal: “Existuje zvláštna irónia v schopnosti Elona Muska spôsobovom na trhoch pohyby, pričom v minulosti útočil najmä na investorov, ktorí vsádzali na pokles akcií spoločnosti Tesla, čo sa považovalo za neprirodzené trhové sily,” … “Je možné, že je konečne čas na diskusiu o legitimite tohto postupu.”

Zdá sa, že tweet pomohol oceneniu spoločnosti GameStop raketovo stúpať, na hodnotu viac ako 10 miliárd dolárov a vyústil do pozastavenia obchodovania u niektorých amatérskych brokerských aplikácií. Niektorí ľudia však môžu prísť o rozsiahle objemy finančných prostriedkov, ak sa cena akcií spoločnosti GameStopu začne prepadať.

Súvisiace: Sága WallStreetBets: Striebro nahrádza GameStop

Vincent Flood, moderátor podcastu „VideoWeek“ zameraného na reklamný trh uviedol, že Muskove tweety môžu „mať pre bežných investorov ničivé následky, zatiaľ čo on a jeho priatelia sa obohacujú na úkor tzv. malých chlapcov.“

Bývalý zamestnanec spoločnosti Google – Rich Pleeth, ktorý je zároveň aj známym podnikateľom a investorom v oblasti technológií v Londýne, s týmito tvrdeniami súhlasil. Uviedol, že Musk sa „jedným tweetom vie obohatiť“.

Pleeth ďalej poznamenal: “Je inovátorom, ale to neznamená, že by mal byť nad rámcom zákonov.”

Max Levy, vedúci rozvoja podnikania v aplikácii na správu online investícií – Nutmeg, však uviedol: „Na kapitálových trhoch sa to dialo vždy,“ ako príklad uviedol mená investorov – Warren Buffett a Ray Dalio ako aj ďalších „ovplyvňovateľov“ cien aktív.

„Mám rád firmu Etsy“

Niekoľko hodín po jeho statuse „Gamestonk!!“ na sieti Twitter, Musk zverejnil ďalší tweet: „Mám rád firmu Etsy “, pričom akcie tejto firmy následne prudko rástli o 9%.

Komisia pre cenné papiere a burzy, ktorá predstavuje regulátora, ktorý bol vytvoreným v 30. rokoch 20. storočia na ochranu investorov, odmietla reagovať, keď sa jej spravodajské portáli pýtali, či má obavy z možnosti Muska ovplyvňovať akcie cez statusy na sociálnej sieti Twitter.

Newyorská burza to tiež odmietla komentovať, zatiaľ čo technologicky zameraná burza Nasdaq a zástupcovia Muskových spoločností okamžite na žiadosť o vyjadrenie nereagovali.

Musk už voči Komisií čelil problémom pri tweete o akciách spoločnosti Tesla. V auguste roka 2018 uviedol, že chce vykonať presun verejnej akciovej spoločnosť Tesla do súkromného vlastníctva, pri cene 420 dolárov za akciu a že financovanie je zaistené. Musk a Tesla museli Komisií (SEC) zaplatiť pokutu vo výške 20 miliónov dolárov, aby žalobu urovnali.

Odvtedy Musk súhlasil s predložením svojich verejných vyhlásení o financiách spoločnosti Tesla a ďalších témach k preskúmaniu právnym zástupcom. V priebehu minulého roka zverejnil tweet, kedy uviedol že akcie spoločnosti Tesla sú „príliš vysoko“, takže akcie okamžite klesli o viac ako 10%, hoci do týždňa svoje straty opäť vymazali.

Aj keď Muskove kroky na sociálnej sieti Twitter mali v priebehu posledného týždňa obzvlášť výrazný vplyv, u akciách a kryptomenách sa tak deje už dlhší čas. Začiatkom minulého mesiaca Musk vyzval svojich 48,3 milióna sledovateľov, aby používali šifrovanú aplikáciu na zasielanie správ s označením Signal, ktorú prevádzkuje nezisková organizácia.

Investori, ktorí chceli spoločnosť podporiť, ponáhľali sa so získaní akcií spoločnosti Signal, ale mnohí z nich omylom kúpili akcie malého výrobcu komponentov s názvom Signal Advance, čím poslali jeho akcie do zisku až na úrovni 1100%.

Zmena pravidiel

Lane zo spoločnosti Freetrade, poznamenal: „Regulačné orgány nemusia len skúmať dohady, musia aktívne presadzovať pravidlá a objasňovať, čo je prijateľné,“ … “A to platí aj tzv. “shortovanie“ akcií.” (shortovanie – vsádzanie na pokles cien akcií)

Lane dodal: „Realita je taká, že nová značka charizmatického vodcu má v súčasnosti verejnú platformu a neobmedzuje sa len pre členov zasadacej miestnosti. Je na regulačných orgánoch, ako sa s tým vysporiadajú, ale nakoniec bude na nich zodpovednosť, aby pravidlá a zákony prispôsobili.“

Husajn Kanji, investor z oblasti rizikového kapitálu v Londýne, v nedávnom rozhovore uviedol, že Komisie SEC verí, že svoju prácu vykoná a bude udržiavať trhy racionálne a spravodlivé.

Kanji ďalej poznamenal: “Avšak pôsobenie Elona Muska, ako konečného ovplyvňovateľa, stimulujúceho dopyt na regulovanom trhu s cennými papiermi sa zdá byť zvláštny,” … “Keby pohyboval objemom pre spotrebný tovar, príliš by som nevzrušoval.”

Súvisiace: Bitcoin rastie keď Elon Musk pridal #bitcoin do svojho bio

Steven Bartlett, zakladateľ agentúry pre sociálne médiá The Social Chain a investor v sektore technológií uviedol, že „na bežných trhoch sa v súčasnosti nachádzajú vplyvní umelci pre oblasť ako je fitness a krása.“

Bartlett nakoniec poznamenal: “Musk sa stal takouto osobnosťou pre verejné akciové trhy a SEC sa tým bude musieť zaoberať.“

Miliardár Elon Musk nakoniec povolil tlaku

V priebehu tohto týždňa poznamenal, že na chvíľu odchádza zo sociálnej siete Twitter.

Miliardár Elon Musk – aktívny užívateľ sociálnej siete Twitter, ktorý je schopný pohybovať trhmi pomocou jednoslovného tweetu, v utorok oznámil, že z platformy odíde bez uvedenia dôvodu – k tomuto kroku tak dôjde po tom, čo niekoľko jeho nedávnych príspevkov podporilo šialenstvo na akciových trhoch, za účasti armády maloobchodných investorov z diskusného fóra Reddit.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár