Ceny Ethereum na nových maximách.

Ceny Ethereum na nových maximách.

Kryptomeny začínajú týždeň pozitívne.

Ethereum, druhá najväčšia virtuálna mena sveta dnes vzrástla o viac ako 4 % a dosiahla nové historické maximum nad úrovňou 4 700 dolárov. Podľa údajov Coin Metrics, sa token obchodoval za cenu 4 740 dolárov.

Kryptomena Bitcoin sa medzitým navýšila o 7 % na cenu 66 250 dolárov, čím sa posunula späť k rekordnému maximu, nad hodnotou 66 900 dolárov, stanovenou koncom októbra.

Dôvod presunu na vyššie hodnoty však nebol jasný. Kryptomeny sú známe svojimi volatilnými cenovými výkyvmi, pričom relatívne bežné sú pohyby až o 20 % vo forme zisku, alebo strát.

Mikkel Morch, ktorý je výkonným riaditeľom krypto-hedžového fondu ARK36, poznamenal, že cena bitcoinu vo výške 70 000 dolárov sa teraz „zdá byť pravdepodobná“.

Morch v dnešnej e-mailovej správe poznamenal: “Dôležité je, že sa nezdá, že by nárast bol poháňaný pákovým efektom, ale skôr vyplýva zo zvýšeného dopytu na spotovom trhu, kde je momentálne veľmi malá likvidita, čo sa týka predajov.”

DeFi

Tieto ceny prichádzajú uprostred rastúceho nadšenia z DeFi alebo decentralizovaného financovania, čo je nový trend na krypto trhu, ktorý sa snaží budovať finančné aplikácie, ako sú pôžičky a obchodovanie na blockchaine.

Ethereum je kľúčovým hráčom v DeFi. Niektoré z najväčších služieb DeFi, vrátane decentralizovanej burzy Uniswap a platformy pre pôžičky v Aave, fungujú na sieti Ethereum.

Napriek tomu DeFi v poslednej dobe upútala pozornosť regulátorov a odborníci varovali, že sa blíži tvrdý zásah.

Ethereum je tiež chrbticou mnohých nezameniteľných tokenov alebo NFT, ktoré sú známe ako tzv. digitálne potvrdenky, ktoré uchovávajú záznamy o vlastníctve vzácnych položiek, ako je online umenie.

Tento rok zaznamenali rozmach aktivity, pričom jeden token sa vydražil v aukčnej sieni Christie’s za rekordných 69 miliónov dolárov.

Súvisiace: Fond Georga Sorosa vlastní bitcoiny – riaditeľ to potvrdil

Napriek tomu ethereum čelí tvrdej konkurencii. Konkurenčné tokeny ako Solana a Cardano v priebehu tohto rok dosiahli prudké navýšenia hodnoty.

Ethereum 2.0

Ethereum prechádza významnou modernizáciou, o ktorej investori dúfajú, že jej sieť bude rýchlejšia a šetrnejšia k životnému prostrediu.

Bitcoin a ďalšie kryptomeny boli kritizované za ich narastajúcu spotrebu energií.

Najnovší krok v prepracovaní siete Ethereum prišiel koncom minulého mesiaca, keď bola spustená aktualizácia s názvom Altair.

Medzitým v priebehu minulého mesiaca digitálna mena bitcoin vyskočila na nové historické maximum takmer 67 000 dolárov, po zalistovaní prvého amerického fondu s termínovanými obchodmi na bitcoiny.

Krypto optimisti tento krok ocenili, ako ďalší znak rastúceho akceptovania digitálnych aktív na Wall Street.

Alternatívne digitálne meny sa často zotavujú po výraznom zvýšení ceny bitcoinu, pretože investori hľadajú výnosy v iných častiach trhu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár