Ťahač od spoločnosti Tesla si predobjednali poprední klienti ako Pepsi, Walmart a Anheuser-Busch.

Ťahač od spoločnosti Tesla si predobjednali poprední klienti ako Pepsi, Walmart a Anheuser-Busch.

Spoločnosť Tesla ohlásila začiatok produkcie svojho elektrického ťahača s názvom Semi až na rok 2019. 17. januára sa však na portáli YouTube objavilo video, ktoré zobrazuje možný prototyp tohto inovatívneho nákladného vozidla.

Video má dĺžku iba sedem sekúnd a zachytáva ťahač na verejnej ceste v obytnej štvrti kalifornského mesta Sunnyvale, ktoré sa nachádza na trase medzi výrobnou halou automobilky v meste Fremont a jej hlavným sídlom v meste Palo Alto. Nákladné auto vo videu nemá zapojený žiadny príves.

Elektrický ťahač Semi disponuje niekoľkými pozoruhodnými špecifikáciami. Na jedno nabitie batérie dokáže prekonať maximálnu vzdialenosť 804 kilometrov a už po 30 minútach nabíjania je schopný pokryť trasu o dĺžke 643 kilometrov. Bez nákladu dokáže zrýchliť z 0 na 100 kilometrov za hodinu v rámci 5 sekúnd, pričom s nákladom o hodnote 36 287 kilogramov sa tento čas posúva na 20 sekúnd. Kombinácia týchto prvkov bude kritickou skúškou výrobnej kapacity spoločnosti Tesla.

Spoločnosť je totiž známa tým, že čelila problémom v prvých fázach produkcie všetkých svojich doterajších vozidiel. Elon Musk, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti, priznal, že automobilka nebola schopná splniť svoje plány na rok 2017 v rámci produkcie Modelu 3. Ten predstavuje prvý elektrický automobil spoločnosti určený pre masový trh.

Súvisiace:
Elektrické nákladné autá prichádzajú rýchlejšie, ako ste čakali
DHL objednáva 10 elektrických kamiónov od firmy Tesla

Už v súčasnosti je známe, že ohlásený elektrický ťahač si predobjednali prestížne spoločnosti ako Pepsi, Walmart a Anheuser-Busch. Ak sa však automobilke ani v tomto prípade nebude dariť plniť stanovený harmonogram, títo prominentní klienti pravdepodobne nebudú takí trpezliví ako spotrebitelia na masovom trhu. Problémy spojené s produkciou Modelu 3 zatiaľ nemali žiadne výrazné negatívne dopady na vývoj ceny akcií spoločnosti Tesla. Ak však nebudú splnené sľuby ohľadom uvedenia elektrického ťahača a na scéne sa objaví hŕstka nespokojných svetových hráčov, prejaví sa to pravdepodobne na zmene postoja investorov k samotnej spoločnosti Tesla. Celkový úspech ťahača Semi bude v konečnom dôsledku závisieť na tom, koľko klientov si ho kúpi a pristúpi k jeho využívaniu v praxi v rámci dlhodobého časového horizontu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: LATimes, Yahoo

 

Facebook komentár