Elon-Musk-Kupa-Twitteru-nebude-kym-nebudem-mat-jasno-v-cislach-falosnych-uctov

Elon Musk povedal, že jeho kúpa sociálnej siete Twitter za 44 miliárd dolárov sa nepohne vpred, kým nebude mať jasnejšie informácie o tom, koľko účtov je falošných.

Twitter v podaní zo začiatku tohto mesiaca odhadol, že menej ako 5 % jeho speňažiteľných denných aktívnych používateľov (známych ako mDAU) počas prvého štvrťroka tvorili roboti alebo spamové účty.

Musk však odhaduje, že približne 20 % účtov na Twitteri sú falošné alebo spamové účty a obáva sa, že toto číslo môže byť ešte vyššie.

Musk dnes na Twitteri napísal: „Moja ponuka bola založená na tom, že záznamy SEC ohľadom spoločnosti Twitter boli presné,“ … „Včera generálny riaditeľ Twitteru verejne odmietol preukázať menej ako 5 % podiel tohto pomeru. Táto dohoda sa nemôže pohnúť vpred, kým tak neurobí.”

Súvisiace: Elon Musk: “Firmy a vlády možno budú musieť platiť za používanie Twitteru”

Akcie spoločnosti Twitter dnešnom obchodovaní pred riadnym otvorením trhov klesali o 2,22 %. Hovorca Twitteru okamžite neodpovedal na žiadosť o vyjadrenie.

Muskov tweet prichádza len pár hodín po tom, čo Parag Agrawal – CEO Twitteru, na sociálnej sieti zverejnil dlhé vlákno statusov ohľadom spamu.

Agrawal, ktorý je softvérovým inžinierom, uviedol, že odhady okolo spamový užívateľov sociálnej siete Twitter sú založené na viacerých ľudských kontrolách tisícok účtov, ktoré sú opakovane náhodne vyberané v priebehu času.

Povedal, že pre externé skupiny nie je možné vypočítať presný počet spamových účtov na platforme, pretože to vyžaduje verejné ako aj súkromné informácie, ktoré Twitter nemôže zdieľať.

„Externe ani nie je možné vedieť, ktoré účty sa počítajú ako mDAU v akomkoľvek danom dni.“

Muskov výpočet pre Twitter

Musk povedal, že jeho tím vykonáva vlastnú analýzu počtu falošných účtov na platforme, ale odborníci na sociálne médiá, dezinformácie a štatistické analýzy tvrdia, že jeho navrhovaný prístup k spomínanej analýze je žalostne nedostatočný.

Musk v piatok na sieti Twitter napísal: “Aby som to zistil, môj tím tak zbiera náhodnú vzorku 100 sledovateľov v rámci siete @twitter,” … “Pozývam ostatných, aby zopakovali rovnaký proces a zdieľali, čo objavia.”

Svoju metodiku objasnil v nasledujúcich tweetoch a dodal: „Vyberte si akýkoľvek účet s množstvom sledovateľov“ a „Ignorujte prvých 1 000 sledovateľov a potom vyberte každého 10. Som otvorený lepším nápadom.“

Musk tiež uviedol (bez poskytnutia dôkazov), že ako číslo veľkosti vzorky pre svoju štúdiu si vybral 100, pretože to je číslo, ktoré Twitter používa na výpočet čísel vo svojich prehľadoch ohľadom zárobkov.

„Akýkoľvek rozumný proces náhodného odberu vzoriek je v poriadku. Ak veľa ľudí nezávisle dostane podobné výsledky pre % falošných/spamových/duplicitných účtov, bude to výpovedné. Ako číslo veľkosti vzorky som vybral 100, pretože to Twitter používa na výpočet <5 % falošných/spamových/duplicitných účtov.“

Súvisiace: Elon Musk popiera správy, že ho Trump nabádal, aby kúpil Twitter

Carl T. Bergstrom – profesor Washingtonskej univerzity, ktorý je spoluautorom knihy, ktorá má ľuďom pomôcť porozumieť údajom a vyhnúť sa falošným online tvrdeniam, pre agentúru CNBC poznamenal, že odber vzoriek zo sto sledovateľov akéhokoľvek jedného účtu na Twitteri by nemal slúžiť ako „náležitá vzorka“ v rámci uskutočnenia akvizície za 44 miliárd dolárov.

Povedal, že veľkosť vzorky 100 je oveľa menšia, než je norma pre výskumníkov sociálnych médií, ktorí študujú podobné problémy, a môže viesť k skresleniu.

Spoluzakladateľ Facebooku – Dustin Moskovitz zvážil túto záležitosť prostredníctvom svojho vlastného účtu na Twitteri, pričom poukázal na to, že Muskov prístup v skutočnosti nie je náhodný, používa príliš malú vzorku a ponecháva priestor pre obrovské chyby.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár