Salvador-sa-stal-prvou-krajinou-ktora-z-Bitcoinu-urobila-legalnu-menu-1

El Salvádor kúpil virtuálnu menu Bitcoin za zhruba 20,9 milióna dolárov – jeden deň pred tým, než formálne prijme najpopulárnejšiu kryptomenu sveta, ako zákonné platidlo.

V sérii tweetov v pondelok prezident Nayib Bukele odhalil, že krajina nakúpila celkovo 400 bitcoinov, čo je prvý krok k strategickému prístupu ohľadom pridania digitálnej meny do svojej súvahy.

Tweety boli uverejnené s niekoľkohodinovým odstupom. Na základe ceny bitcoinu v čase tweetov bolo množstvo nakúpenej digitálnej virtuálnej mince v hodnote zhruba 20,9 milióna dolárov.

Napísal: “Naši makléri budú nakupovať oveľa viac, pretože dátum sa blíži.”

Cena bitcoinu po tweetoch vzrástla a v utorok o 12:16 ET sa obchodovala okolo 52 681,85 dolárov.

Príspevky prišli niekoľko hodín predtým, ako v utorok vstúpil do platnosti salvádorský zákon o bitcoinoch, ktorý bol prijatý v júni. Salvádor je prvou krajinou, ktorá akceptovala bitcoin ako legálnu menu, ktorá bude fungovať po boku amerického dolára. Zástancovia a kritici z celého sveta budú sledovať, ako tento bezprecedentný experiment dopadne.

Súvisiace: Nemecké inštitucionálne fondy môžu do kryptomien investovať až 20%

Bukeleho oznámenie predstavuje veľký míľnik pre virtuálnu menu bitcoin. Salvádor sa tak aktuálne stal prvou krajinou, ktorá oficiálne vložila bitcoiny do svojej súvahy a drží ich vo svojich rezervách.

Táto politika však vyvolala kritiku v celej krajine. Takmer 70% Salvadoranov, ktorí sa zúčastnili prieskumu Stredoamerickej univerzity, nesúhlasilo s rozhodnutím administratívy prijať bitcoin ako zákonné platidlo. Mnohí si tiež neboli istí, ako digitálnu menu používať.

Priaznivci tohto kroku Salvádoru tvrdia, že naznačuje rastúce prijatie bitcoinu a že by ho mohli nasledovať ďalšie krajiny. Podľa zákona o bitcoine, salvadorská vláda dúfa, že podporí finančné začlenenie v krajine, kde približne 70% občanov nemá prístup k tradičným finančným službám.

Remitencie alebo peniaze, ktoré migranti posielajú domov, sú tiež dôležité pre ekonomiku a podľa Svetovej banky predstavujú viac ako 24% hrubého domáceho produktu Salvádoru.

Legislatíva umožňuje zobrazovanie cien v bitcoinoch, platby daní v digitálnej mene a výmena bitcoinov nebude podliehať dani z kapitálových výnosov.

El Salvádor spustil aplikáciu peňaženky s názvom Chivo, do ktorej sa občania môžu prihlásiť pomocou národného identifikačného čísla a vykonávať tak transakcie s bitcoinmi. Keď sa používatelia zaregistrujú, v snahe urýchliť prijatie tejto služby, získajú bitcoiny v hodnote 30 dolárov.

Pred týždňom, kongres v Salvádore schválil zákon o vytvorení fondu v objeme 150 miliónov dolárov, ktorý má pomôcť uľahčiť konverziu z bitcoinu na americké doláre.

Bitcoiny sú však občas známe obrovskou volatilitou, čo vyvoláva obavy z ich účinnosti ako meny.

Súvisiace:
Ťažba bitcoinov spotrebuje menej energie ako tradičné bankovníctvo
Zelený bitcoin: Salvádor vyťaží kryptomeny pomocou geotermálnej energie zo sopiek

Philip Gradwell, hlavný ekonóm dátovej platformy Chainalysis, poznamenal: “Bitcoin nie je skutočne navrhnutý tak, aby bol prostriedkom výmeny, takže čo sa týka tejto virtuálnej meny, jedná sa o ranný experiment.”

Nakoniec poznamenal: “Myslím si, že hlavné použitie v Salvádore bude skutočne okolo remitencií a ľudí, ktorí ho používajú na záchranu určitého majetku a skutočne možno len na to, aby predstavoval určitú konkurenciu voči doláru v krajine.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, CNBC

Facebook komentár